Başrollerini Zac Efron, Lily Collins, Kaya Scodelario gibi isimlerin paylaştığı ve gerçek bir olaydan uyarlanan Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile filmi, dram türünde karşımıza çıkmaktadır. 2019 yılında gösterime giren film, bilinen otuzdan fazla kadının ölümüne neden olan seri katil Ted Bundy’in hayatını anlatmaktadır. 

Filmde ilk olarak 1969 yılının Seattle şehrine gidiyoruz. Ted Bundy isimli hukuk okuyan genç bir adam küçük kızıyla yaşayan Liz isimli genç bir kadınla tanışır.  Her şey yıllarca çok güzel gitmektedir. Liz ve Ted bu süre içerisinde birlikte yaşamakta Ted ise Hukuk okuduğu için bazen şehir dışına çıkmaktadır. Fakat bu zamanlarda Seattle şehri yakınlarında genç kadınlar dehşet verici bir şekilde tecavüze uğramaktadır ve öldürülmektedir. Katilin elinden kaçan kadınların verdiği robot resimlerin Ted’le olan benzerliği sebebiyle Ted mahkemeye çıkarılır. Bu süre içerisinde Ted, her defasında katilin kendisi olmadığını ve Liz’i çok sevdiğini söyler. Liz ise yıllardır beraber olduğu bu kibar, zeki, nazik adamın bilhassa çocuğuna bu kadar iyi davranan bir adamın katil olduğuna inanamaz, yıllarca da inanmak istemez. Ancak görgü tanıkları her defasında katilin teşhisinde Ted’i gösterir. Kesin bir kanıt olmadığı için Ted bu süre zarflarında serbest bırakılır.  Hem okulu bitirmek hem de kendi mahkemesine hazırlanmak için bazı geceler şehrin dışındaki hukuk kütüphanesine gider. Ancak son mahkemesinde Ted suçlu bulunur ve cezası belli olana kadar Utah Eyalet Cezaevine gönderilir. Liz, bu süreçlerde Ted’i hiç yalnız bırakmaz. Gerçeğin sonunda ortaya çıkacağına inanır. Çünkü diğer eyaletlerin de belirsiz kadın cinayetleri Ted Bundy’in üzerine yıkılmak istenir. 

Ted, ise avukatlığından faydalanarak avukatlarını reddeder ve kendi savunmalarını kendisi yapar. Ayrıca bir ilk gerçekleşir.  Tarihte tüm ülkeye canlı olarak yayımlanan ilk mahkeme Florida’da gerçekleşen Ted Bundy’in mahkemesi olur. 

Mahkeme süresince Ted, zekice hamleler yapar. Kamuoyunu kendi lehine kullanır. Sempatik tavırlarıyla halkın bir kısmını cinayeti işlemediğine ikna eder. Böylece toplum içinde Ted Bundy’e dair iki taraf oluşur. Kimileri onu kaçık ve sapık olarak nitelerken bazıları ise onu soğukkanlı ve sempatik bulur. Onu sempatik bulanların ve mahkemeye Ted’i görmeye gelenlerin çoğunun kadın olması ise Ted’in psikolojik olarak kadınlar üzerindeki etkisini gösterir. Yıllar geçtikçe Liz, Ted’e inanmamaya başlar. Onun telefonlarını açmaz ve kendisini alkole vererek gelişmeleri yalnızca medyadan takip eder. Ted, ise son bir hamle yapmak hem mahkemenin hem de toplumun gözünde aşık bir adamı oynayarak ziyaretine gelen Carole ile evlenir. Ancak yine de işler istediği gibi gitmez. Ve son mahkemede Ted’in davası idam cezasıyla onaylanarak son bulur.

Ted,  mahkemedeki son konuşmasında dahi suçlu olduğunu kabul etmez. Bu suç ona değil dışarıda bu cinayetleri işleyen kişiye veya kişilere verilmiştir. İdam cezanın üzerinden on yıl geçmiştir. Ted, idam edileceği gün Liz’e bir mektup yollar. Filmin başını ve sonunu oluşturan bu kareler gerçeklerin ortaya çıktığı andır. Çünkü film boyunca Ted Bundy’in gerçekten sapık bir katil mi ya da polis tarafından üzerine iftiralar atılan masum bir kişi mi olduğu anlaşılmaz. Bunu anlaşılır kılmayan ise Ted’in zeki ve sempatik tavırlarıdır. Ancak Liz ile olan görüşmesinde Ted’in verdiği bir işaret gerçekleri ortaya çıkarır. Ve filmin sonunda gerçek mahkeme görüntüleri verilir. 

Theodore Robert Bundy, 24 Ocak 1989’da idam edilir. İdamından birkaç gün önce otuzdan fazla cinayetini itiraf eder. Uzmanlar ise gerçek sayının çok daha fazla olduğunu vurgular. Filmin sonunda Ted Bundy’in bilinen kurbanlarının isimleri verilir. Ve bilinen kurbanları sergilenir.

blank

Ted’in külleri ise isteği üzerine Cascade Dağları’na serpilir.

Ted, psikoloji dalında da incelenen bir seri katildir. Bu sebeple filmin yanı sıra hakkında mini dizi de yapılmış ve kitaplar da yayımlanmıştır. Bu kadar incelenmesinin sebebi ise zihinlerimizde şekillenen seri katil tanımına uymamasıdır. Hukuk okuyan bu zeki gencin; üslubu, kibar ve nazik tavırları,  giyimine olan dikkati ve insanı manipüle eden yapısı nedeniyle bir seri katilde olamayacak türden yapısı insanı düşündürmüştür. Ancak bu durum da bizlere aslında zihinlerimizde seri katillerle ilgili ön yargılar taşıdığımızı göstermektedir. 

Gerçeklerin göründüğü gibi olmadığını gösteren ve gerçek olmamasını dileyeceğiniz bir film, Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile.

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir