Oriol Paulo tarafından yazılan ve yönetilen 2018 yılında İspanya’da 2019 yılında ise tüm dünyada gösterime giren film: Fırtına Anı. 

Gizem, drama, bilim kurgu ve psikolojik olarak birçok tür içerisinde değerlendirebileceğimiz filmimizin başrollerinde Adriana Ugarte, Alvaro Morte, Chino Darin, Javier Gutierrez gibi isimler yer alıyor. 

Filmimiz zamansal olarak iki farklı dönemi kapsıyor. İlk olarak 1989 yılının fırtınalı bir zamanına gidiyoruz. Nico, annesiyle birlikte yaşayan ve müzikle uğraşmayı çok seven bir çocuktur. Fırtınanın olduğu birgün karşı evden gelen bağrışmalar nedeniyle bir tuhaflık olduğunu anlar ve komşularına bakmaya gider. Ancak gördükleri hayatına mâl olur. Komşuları Angel karısını öldürmüştür. Nico, bu cinayeti gördüğü sırada Angel’e yakalanır ve hızlı bir şekilde sokağa doğru koşarak trafik kazası geçirir. Ve hayatını kaybeder.

Filmin bir diğer kısmını oluşturan zamanda ise aradan 25 yıl geçmiştir. Bu sefer Nico ve annesinin yaşadığı eve Vera, David ve çocukları Gloria taşınır. Eve yerleştikleri gece Vera eşi David ile birlikte boş bir odada bir kamera, televizyon ve televizyonun üzerinde kasetler bulur. Bu kasetler Nico’nun annesine çektiği kasetlerdir. Gece olduğunda televizyon kendiliğinden açılır ve bu sese uyanan Vera televizyonu kapatmaya gittiğinde ekranın içinde Nico’yu görür. İkisi de başlarda bu durumu anlayamaz. Bu konuşma sırasında zaman birbiri içerisinde akmaktadır. Nico, 1980’lerdeki olayı yeniden yaşamakta ve karşı evden gelen gürültüler nedeniyle oraya doğru gitmek istemektedir. Ancak Vera, 25 yılın ardından Nico’ya olanları bildiği için onu uyarır. Eğer oraya giderse öleceğini ona söyler. Küçük Nico’nun hayatını kurtarır. Fakat ertesi gün yeniden uyandığında bu sefer hayat Vera için  hayatı farklı bir hale gelir. Çünkü fırtına anında uzay-zaman arasında bir değişme olmuştur ve Vera bu duruma müdahale etmiştir. Şimdi yepyeni bir yaşama uyanan Vera, en çok da kızını bulmak için zamansal değişimi anlamaya çalışır. Geçmişi yeniden inceler, paralel evreni anlamaya çalışır ve değişen hayatları görür. Ve bir de Nico ile bağ kurduğu başka bir yolu…

Film, her ne kadar bilim kurgu olarak değerlendirse de içerdiği gerçeklikler bakımından oldukça sarsıcıdır. Zamanda gerçekleşen ufak bir müdahalenin insanların hayatlarını nasıl değiştirdiğini, farklı evrenlerde farklı şartlarda farklı gerçekliklerde nasıl farklı yaşantılara sahip olabileceğimizi göstermesi bakımından film oldukça düşündürücüdür. 

Visited 1 times, 1 visit(s) today

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *