Amerika adalet sisteminin ve ırkçılığının yansımalarını izleyiciye gösteren Just Mercy filmi, 2020 yılında gösterime girdi. Gerçek bir olaydan uyarlanan ve biyografik, dram kategorisinde yer alan filmimizin başrollerinde Michael B. Jordan, Brie Larson, Jamie Foxx gibi isimler yer alıyor. Filmin yönetmenliğinde ve senaristliğinde ise Destin Daniel Cretton yer alırken bir diğer senaristi ise Andrew Lanham oluşturuyor.

Film, Alabama kentinde Johnny D McMillian ismindeki siyahi bir adamın polisler tarafından durdurulup tutuklanmasıyla başlıyor. 18 yaşındaki bir kızın ölümüyle suçlanan Johnny için tek kanıt suçlu birinin ifadesi iken suçun cezasını ise idam oluşturuyor. 

Harvard’dan yeni mezun olan idealist avukat Bryan Stevenson’un Johnny ve diğer mahkûmlarla yolunun kesişmesi ise Alabama kentine gelmesiyle oluyor. Çünkü Bryan, kendi kurduğu destek biriminde maddi durumu olmayanlara ve haksızlığa uğramış idam mahkûmlarına hukuki destek vermektedir. Fakat bu kentte kuralların kanunlarla değil keyfi olarak uygulandığını, siyahiler içinse adaletin olmadığını görür. Çünkü bazı davalarda idam mahkûmları için tek kanıt savcının şu sözleri olmaktadır: 

“Suçlu olduğunu anlamak için ona bakmak yeterlidir.”

Bu algılar sebebiyle idam mahkûmlarına özellikle siyahi idam mahkûmlarına avukatlık yapmak hiç de kolay olmayacaktır. Ancak Bryan’ın da dediği gibi:

“Umut ileri gitmemize izin verir, güçlü insanların gerçekleri çarpıttığı anlarda bile.”

Bryan, elindeki tüm ifadeleri ve delilleri toplayarak öncelikle kamuoyunda bir algı yaratır. Aslında tutanakların yeteri kadar doğru olmadığını ve delillerin yetersiz olduğunu insanlara göstermek ister. Çünkü amaç mahkûmları sadece hapisten çıkarmak değildir. Eğer masum oldukları kanıtlanmazsa dışarıda da hayati tehlikeleri sürmektedir. 

Bazı mahkûmların davalarında ise kararlar geri çevrilmez. Herbert Rıchardson, bu mahkûmlardan biridir. Elektrikli sandalye ile idama mahkûm edilir. Filmin en duygusal sahnelerinden birini oluşturan bu kısımda mahkûmların birbirlerine verdikleri desteği görürüz. Ancak bazı davalar ise geri çekilir ve medyada oldukça gündem olur. 

Just Mercy,  konusu ve işleyişi bakımından aslında bildiğimiz türde bir içeriğe ve diyaloglara sahip. Ancak filmin sonunda gerçek karakterlerin hayatlarını görmek, duruşmalarını izlemek, idamdan önceki son fotoğraflarını görmek filmi izlemek için yeterli sebepleri oluşturuyor. İzleyiciye ise konular üzerinde yeniden düşünme ve sorgulama imkanı tanıyor. 

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir