Snatch, Guy Ritchie’nin yönettiği 2000 yapımı bir İngiliz suç filmidir. Londra’nın yeraltı suç dünyasında geçen filmde iç içe geçmiş iki olay örgüsü vardır: Biri çalıntı bir elmasın aranması, diğeri ise küçük çaplı bir boks organizatörünün (Jason Statham) bir yeraltı dövüş kulübü ve poker oyununa karışmasıdır; her ikisi de kötü şöhretli bir suç patronuyla (Alan Ford) bağlantılıdır.

Filmin adı İngiliz argosunda çalmak anlamına gelen “snatch” terimine gönderme yapıyor. Filmde İngiliz, İrlandalı ve Amerikalı oyunculardan oluşan geniş bir oyuncu kadrosu ve komedi ile şiddetin bir karışımı yer alıyor. Ritchie’nin yönetmenliği suç ve komedi filmlerinin unsurlarını bir araya getirirken, filmin müzikleri de müzik türlerinin bir karışımını içeriyor.

Snatch eleştirel ve ticari bir başarı elde ederek dünya çapında 83 milyon doların üzerinde hasılat elde etti. Film En İyi Özgün Senaryo dalında Akademi Ödülü’ne aday gösterildi ve o zamandan beri bir kült klasik haline geldi.

Filmin oyuncu kadrosunda Jason Statham, Brad Pitt, Dennis Farina, Rade Šerbedžija, Vinnie Jones, Alan Ford, Lennie James, Jason Flemyng ve Stephen Graham yer alıyor. Statham, çalıntı bir elmas arayışına ve yeraltı dövüş kulübü ve poker oyununa karışan Turkish adında küçük çaplı bir boks organizatörü rolünü oynuyor.

Pitt, Türk tarafından yeraltı dövüş kulübünde dövüşmesi için tutulan Mickey O’Neil adında bir çıplak muşta boksörü rolünde. Farina ise çalınan elması arayan Avi adında Amerikalı bir mücevher tüccarı rolünde. Šerbedžija, yine elması arayan Boris “the Blade” adlı Bosnalı bir gangster rolünde. Jones, Bullet-Tooth Tony adında acımasız bir tefeci rolünde ve aynı zamanda yeraltı dövüş kulübü ve poker oyununda yer alıyor. Ford, yeraltı dövüş kulübünü ve poker oyununu yöneten ve aynı zamanda elması arayan Brick Top adlı bir suç kralı rolünde.

Filmin senaryosu Ritchie tarafından yazıldı ve hızlı tempolu diyalogları ve doğrusal olmayan hikaye anlatımıyla biliniyor. Ritchie “suç hokkabazlığı” adı verilen bir teknik kullanarak, kaos ve karmaşa duygusu yaratmak için çeşitli hikayeler arasında geçişler yapar.

Snatch aynı zamanda rock, hip-hop ve elektronik gibi müzik türlerinin bir karışımını içeren eklektik müzikleriyle de tanınır. Filmin açılış şarkısı Shirley Bassey’den “Diamonds Are Forever”, filmin suç ve açgözlülük temalarının tonunu belirliyor. Filmde ayrıca Moby, The Chemical Brothers ve Primal Scream’in şarkıları da yer alıyor.

Sonuç olarak Snatch, Guy Ritchie’nin yönettiği 2000 yapımı bir İngiliz suç filmidir ve kült bir klasik haline gelmiştir. Film, biri çalıntı bir elmasın aranmasını, diğeri ise her ikisi de kötü şöhretli bir suç kralıyla bağlantılı olan bir yeraltı dövüş kulübü ve poker oyununa yakalanan küçük çaplı bir boks organizatörünü konu alan iç içe geçmiş iki olay örgüsü içeriyor. Filmin adı İngiliz argosunda çalmak anlamına gelen “snatch” terimine gönderme yapıyor. Film, İngiliz, İrlandalı ve Amerikalı oyunculardan oluşan geniş bir oyuncu kadrosuna ve komedi ile şiddetin bir karışımına sahiptir. Ritchie’nin yönetmenliği suç ve komedi filmlerinin unsurlarını bir araya getirirken, filmin müzikleri de müzik türlerinin bir karışımını içeriyor. Snatch eleştirel ve ticari bir başarı elde ederek dünya çapında 83 milyon doların üzerinde hasılat elde etti ve En İyi Özgün Senaryo dalında Akademi Ödülü’ne aday gösterildi.

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir