Michael Lewis tarafından 2006 yılında yazılan The Blind Side: Evolution of the Game adlı kitaptan uyarlanan “Kör Nokta” filmi 2009 yılında gösterime girdi. John Lee Hancock tarafından yazılan ve yönetilen filmin başrollerinde Sandra Bullock, Quinton Aaron, Kathy Bates, Tim McGraw gibi isimler yer alıyor. Film, 82. Akedemi Ödülleri’nde 2 adaylığa sahiptir. Aynı zamanda Sandra Bullock’un Akademi Ödülleri’nde En İyi Kadın Oyuncu dalında Oscar ödülünü almasını sağlayan ve En İyi Kadın Oyuncu Altın Küre ödülüne de sahip olduğu filmdir. Filmimiz gerçek bir yaşam öyküsüne – NFL’de en iyi oyuncu seçilen Michael Oher’in öyküsüne- dayanması noktasında oldukça ilgi çekicidir. 

Filmimiz siyahi bir genç olan Michael Oher’in hayatıyla başlıyor. Michael, insanların ona seslenmesiyle Koca Mike, hiç görmediği babası ve kendisiyle ilgilenmeyen uyuşturucu bağımlısı annesiyle kopuk bir hayat yaşamaktadır. Yaşıtlarından oldukça iri ve uzun olan Mike girdiği her ortamda dikkat çekmektedir ve aşağılanmaktadır. İnsanlarla olan bağları yeterince gelişmediği için de bazı sosyal tepkilere yetersiz kalmaktadır. Yağmurlu birgün de yolu Tuohy ailesiyle kesişir. Oldukça varlıklı olan bu aile Leigh Anne Tuhy ve eşi Sean Tuohy ile birlikte iki çocuktan oluşmaktadır. Sandra Bullock’un başrolünde oynadığı Leigh Anne, oldukça güzel ve akıllı bir kadındır. Soğuk birgün de evlerine dönerken çocuklarının okulunda gördüğü Mike’ı dışarıda bırakmak istemez ve onu evlerine alır. Böyle Mike’ın ve Tuohy ailesinin yaşamı birleşmeye başlar. Uzun bir müddet Leigh Anne’nin Mike için olan çabalarını görürüz. Çünkü Mike, kendi halinde pek konuşmayan, derslerinde de oldukça başarısız olan bir gençtir. Ancak bir özelliği çok belirgindir ki bu da: Koruma İçgüdüsüdür. 

Leigh anne Mike’ın bu özelliğini bildiği için birçok şeyi ona bu duyguyla anlatmakta ve onunla bağlarını bu sayede kurmaktadır. Vücut yapısı ve gücü itibariyle Amerikan Futbolunda oldukça başarılı olan Mike, Antrenörü, Tuohy ailesinin en küçük bireyi olan S.J özellikle de Leigh anne sayesinde bu sporu öğrenir ve kendisini geliştirir. Böylece çıktığı spor maçlarında oldukça dikkat çeker. Mike, artık herkes tarafından bilinen bilhassa üniversiteler tarafından istenen ünlü bir sporcu haline gelir. 

Micheal, ailenin yanında geçirdiği süre boyunca artık onların bir parçası olmuştur. Leigh anne Michael’den bahsederken ona oğlum der, çocuklar ise kardeşim olarak bahseder. Leigh anne aslında gerekli eğitim sağlandığında, bir çocuğa doğru şekilde yaklaşıldığında, onu yetenekleri doğrultusunda yönlendirdiğinde bir insanın yaşamının nasıl değişeceğini bilmektedir. Michael Oher ise bu örneklerden yalnızca bir tanesidir. 

Filmin sonunda Michael Oher’e ait gerçek kareler bu değişimin en güzel parçalarını oluşturuyor. 

Visited 1 times, 1 visit(s) today

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *